کتابخانه سیدالشهدا
شنبه 19 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫تبریک هفته کتابخوانی‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
معرفی کتاب
«نیلوفر نیایش» جلد ششم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که برخی از مجلداتش در دهه 80، برنده جایزه یا کاندیدای جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شدند. در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.

این سیره کاربردی که بیش از 50 موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، حماسه عاشورا، خطبه های انقلابی حضرت(ع)، اهمیت صحیفه سجادیه، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و... را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است. نویسنده برای نگارش این کتاب از 170 منبع تاریخی بهره گرفته شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:
«ای روحِ لطیفِ پروانةِ پرنیانیِ نیایش در سنگستانِ غفلت!
ای کوهموجِ آزرده خاطرِ مردِ سرزمینِ سبزِ صحنِ نینوا!
ای اندیشه ساز علوی و اندیشه سوزِ اموی!
ای بهاراندیشِ انسان در برابر کژاندیشان و کم اندیشان و هیچ اندیشانِ قدرت!
ای آسمانی‏تبارِ آسمانی‏سرشتِ صاحبِ آسمانی‏نامة صحیفة سجادیه!»
گزیده کتاب
فراز 1:
عطر و مسواک زدن را از کارهای پیامبران بر می شمرند و رنگ کردن موی سپید را باعث تقویت نور چشم، رویش مو، خوش بویی بدن و آرامش بخش برای همسر اعلام می کرد.
خود نیز محاسن اش را همواره با حنا و گیاهی به نام (کتم) رنگ مشکی می زد.
صفحه 18فراز 2:
در هشدار بر نخوردن غذای حرام و میانه روی در خوردن غذای حلال تأکید می کرد و شکمبارگی را باعث ناراحتی معده و تنبلی و بازماندن از انجام عبادت ها و دیگر فعالیت ها دینی و نیکوکاری می دانست.
صفحه 21

فراز 3:
قرآن را چنان با آوایی خوش می خواند که سقّایان با همه سنگینی مشک های آب در کوچه می ایستادند تا به آن گوش فرا دارند.
صفحه 23

فراز 4:
عوامل آرامش و کامیابی را این چنین برمی شمرد:
خوش خلقی؛ برون آراسته؛ بخشش ثروت های افزون بر نیازهای زندگی؛ رهاکردن حرف بیهوده؛ انصاف ورزی با مردم، قناعت مندی؛ دوستان شایسته؛ تندرستی؛ دارا بودن خانه؛ همسر شایسته؛ خواب شبانه و...
صفحه 29 و30

فراز 5:
در خصوص آرامش و آسودگی این چنین دعا می کرد:
خداوندگارا! بر محمد و خاندانش درود فرست و آبرویم را میان مردم نگهدار. ارزشم را با نیازمندی به مردم کم نکن، تا از روزی خوارانت روزی بخواهم و دست نیاز به سوی آفریدگان تبهکارت دراز نکنم و به ستایش (و چاپلوسی) کسی که به من چیزی بخشیده و به نکوهش کسی که به من نداده گرفتار شوم.
صفحه 32

فراز 6:
امام سجاد علیه السلام از زبان پیامبر گرامی می گفت:
شش چیز را به من قول بدهید، تا من بهشت را برای شما تضمین کنم:
وقتی حرف می زنید، دروغ نگویید.
هرگاه وعده ای می دهید، انجامش دهید.
زمانی که شما را امین قرار می دهند، خیانت نکنید.
چشمان خود را از نگاه نابجای فرو بندید
شهوت خویش را از حرام بازدارید.
دستان و زبانتان را از آزار دیگران باز دارید.
صفحه 49

فراز 7:
درباره نقش کلیدی نماز در پیشگیری از لغزش ها، از نیاکانش روایت می کرد:
تا زمانی که بنده مراقب نمازهای پنجگانه خویش است، شیطان هماره از او می ترسد؛ اما زمانی که نماز را ترک می کند، شیطان بر او جرأت می یابد و وی را در گناهان بزرگ می افکند.
صفحه 229

فراز 8:
امام صادق علیه السلام می فرمود: اما سجاد علیه السلام همیشه با گروهی سفر می کرد که او را نشناسند. شرط می کرد که جزء خدمتکاران آن ها باشد و نیازهایشان را بر طرف سازد.
یک بار... مردی او را شناخت و به کاروانیان گفت...
شتابان به سویش دویدند و دست و پایش را بوسیدند و گفتند:
ای پسر رسول خدا! می خواهی ما را جهنمی کنی؟! اگر با زبان یا رفتارمان به تو بی ادبی می کردیم، برای همیشه جهنمی نمی شدیم؟!...
- یک بار با گروهی به مسافرت رفتم که مرا می شناختند. به خاطر پیامبر با من رفتاری داشتند که سزاوار آن نبودم. ترسیدم شما هم این گونه باشید. بنابراین، گمنامی محبوب من است.
صفحه 478 و 479 فراز 9:
از غیبت کردن دوری کن، چرا که آن، غذای سگ های دوزخ است و بدان که هر کس عیب دیگران را زیاد پی گیری کند، عمل او خود گواه بر این خواهد بود که در وجود او نیز عیب بسیار است.
صفحه 336
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫تسلیت رحلت پیامبر‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 14 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫اطلاعیه عضویت رایگان‬‎
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی
عضویت در کتابخانه های عمومی
رایگان می باشد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫حدیث از امام حسین همراه با عکس‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫تبریک 13 آبان‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سیزدهم آبان هر سال ، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است. تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸

اینها سه رویداد با یک هویت بودند که هر کدام در شکل گیری حرکت انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کردند. هویت هر سه اتفاق (مبارزه با استکبار) بود و به همین دلیل، این روز به یاد ماندنی «روز ملی مبارزه با استکبار» نامیده می شود.
تبعید امام خمینی(ره) از ایران به ترکیه در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳
پس از اعتراض شدید امام خمینی به سیاست های حکومت پهلوی و افشاگری در خصوص لایحه کاپیتولاسیون در چهارم آبان سال ۴۳ (در مراسمی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در منزل امام برگزار شده بود) ،‌در روز ۱۳ آبان ۴۳ ،‌امام خمینی توسط مأموران شاهنشاهی بازداشت و پس از انتقال به تهران ، با یک فروند هواپیمای نظامی از فرودگاه مهر آباد به ترکیه تبعید شدند.
در پی تبعید امام خمینی و با وجود فضای خفقان، موجی از اعتراض‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران، تعطیلی طولانی دروس حوزه‌‌های علمیه و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمانهای بین‌المللی و مراجع تقلید آغاز شد. آیت‌الله حاج آقا مصطفی خمینی نیز در روز تبعید امام بازداشت و زندانی شد و پس از چندی در ۱۳ دی ۱۳۴۳ به ترکیه نزد پدر تبعید شد.
امام خمینی ۱۱ ماه در ترکیه به سر بردند، پس از آن ساواک با هماهنگی دولت ترکیه ، امام را در ۱۳ مهر ۱۳۴۴ به عراق تبعید کردند که ۱۳ سال به طول انجامید.

کشتار دانش‌آموزان توسط ماموران رژیم پهلوی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷
در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و همزمان با روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی، ده ها نفر از دانش‌آموزان که برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، هدف تیراندازی مأموران حکومت شاه قرار گرفته و به شهادت رسیدند. در این حادثه که توسط دولت «آشتی ملی » شریف امامی صورت گرفت،‌ به دلیل بسته بودن درهای دانشگاه هیچ یک از دانش‌آموزان نتوانستند از آتش گلوله‌‌های مأموران بگریزند و این امر تلفات آنها را افزایش داد.
حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ بعد از حادثه ۱۷ شهریور در همان سال، دومین کشتار و حادثه خونین در دولت شریف امامی بود.
تسخیر «لانه جاسوسی» توسط دانشجویان پیرو خط امام در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸
سیزدهم آبان ۱۳۵۸ ساختمان سفارت امریکا در تهران به تصرف جمعی از دانشجویان معترض درآمد. این دانشجویان در قالب تشکل دانشجویی اسلامی جمع شده و برای حراست از انقلاب اسلامی تلاش و کوشش می‌کردند. در بحث ها و بررسی‌هایی که توسط آنان صورت گرفته بود ، جای شک و شبهه‌ای نبود که مرکز هدایت و پشتیبانی بسیاری از توطئه‌ها و تحرکاتی که علیه نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و می‌گیرد ، سفارت ایالات متحده امریکاست. در واقع آنجا چیزی جز یک مرکز جاسوسی و توطئه‌گری نبود . به همین دلیل ، دانشجویان نام و عنوانی لایق برای این محل در نظر گرفتند: «لانه جاسوسی امریکا».
این چیزی بود که در وجدان آگاه مردم ایران نیز دقیقاً وجود داشت و از تذکرات و هشدارهای مستمر حضرت امام (ره) درباره توطئه‌گری‌های امریکا به منظور براندازی نظام جمهوری اسلامی ریشه می‌گرفت. اسناد لانه جاسوسی یک واقعیت بزرگ را نمایان ساخت و آن تیزبینی، هوشیاری و دشمن شناسی دقیق حضرت امام خمینی (ره) بود که توانست خط و راه صحیح را به یک ملت انقلابی بنمایاند و با زمینه سازی برای وقوع انقلاب دوم ، استمرار انقلاب بزرگ اسلامی را تضمین کن

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 آبان 1397 :: نویسنده : شیربندی
Image result for ‫تسلیت اربعین حسینی عکس‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


"هیچ‌کس جرئتش را ندارد" عنوان تازه‌ترین رمان نوجوان حمیدرضا شاه‌آبادی منتشر و روانه بازار نشر شد.

؛ این کتاب، داستان نوجوانانی است که برای کمک به دوستی که پدر بزرگش بیمار است به دنبال او می‌روند و اتفاقاتی ترسناک رقم می‌خورد و در نهایت، داستان به آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران گره می‌خورد. 

بر این اساس، این اثر، دارای داستانی پرماجرا است و فضای آن، تفاوت‌های زیادی با سایر رمان‌های نوجوان دارد. داستانی غیرقابل پیش‌بینی که به جنگ ختم می‌شود. 

هم‌چنین ویژگی اصلی موضوع این رمان، پرداختی جدید از زاویه‌ای تازه به مضمون جنگ است که با ظرافت تمام در توصیف‌ها و صحنه‌پردازی‌ها، داستان را به سمت جنگ سوق می‌دهد و خواننده را در عین غافل‌گیری با خود همراه می‌کند. 

شخصیت‌های درگیر در داستان رمان "هیچ‌کس جرئتش را ندارد" در رده‌های سنی نوجوان هستند که این نکته عامل مهمی برای جذب مخاطب این سن است. 

در خلاصه‌ای از این رمان می‌خوانیم: یک روز که در میدان‌گاهی وسط قلعه بازی می‌کردیم، یک سنگ بزرگ از بالای بام قلعه افتاد وسط ما و شانس آوردیم که بلایی سر کسی نیامد. اول فکر کردیم قسمتی از دیوار قلعه خراب شده و ریخته، اما دیوارها سالم بود و سنگ هم از جنس دیوار نبود.  

معلوم بود آن را از جای دیگری آورده‌اند و انداخته‌اند روی سَرِ ما. همه خیلی ترسیدیم. زود به خانه‌هایمان رفتیم و خبر افتادن سنگ را به بزرگ‌ترهایمان رساندیم. همان روز چند نفر رفتند و سنگ را از نزدیک دیدند. آن‌طور که می‌گفتند، بعد از دیدن سنگ رفته بودند روی پشت بام قلعه تا بفهمند چه کسی سنگ را انداخته و آن‌جا روی کف کاه‌گلی بام چند جای سم دیده بودند. 

کتاب "هیچ‌کس جراتش را ندارد"، از مجموعه رمان نوجوان امروز برای گروه سنی (دوره اول و دوم متوسطه) در 142 صفحه با شمارگان 10 هزار نسخه و قیمت 3 هزار و پانصد تومان توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان چاپ و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پوستر كتابخوان آبان ماه - کراپ‌شده

کتاب‌های «محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گُل بود»، «هیچ‌کس جرئتش را ندارد»، «دعبل و زلفا» و « پی‌تی‌کو... پی‌تی‌کو... و دو داستان دیگر» به عنوان آثار ارائه شده در طرح کتاب‌خوان آبان ماه، معرفی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طرح کتاب‌خوان آبان ماه با ارائه کتاب‌های «محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گُل بود» نوشته غلامرضا حیدری ابهری، «هیچ‌کس جرئتش را ندارد» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی، «دعبل و زلفا» نوشته مظفر سالاری و « پی‌تی‌کو... پی‌تی‌کو... و دو داستان دیگر» نوشته فرهاد حسن‌زاده معرفی شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو