کتابخانه سیدالشهدا tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com 2020-05-30T02:07:49+01:00 mihanblog.com دهه فجر مبارک 2020-02-02T07:13:48+01:00 2020-02-02T07:13:48+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/399 شیربندی

]]>
به مناسبت بیست و هفتمین دوره "هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار" 2019-11-09T11:49:09+01:00 2019-11-09T11:49:09+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/395 شیربندی  روز شنبه مورخ 98/8/25 عضویت در کتابخانه های عمومی سراسر کشور رایگان می باشد 


 Image result for ‫اطلاعیه‬‎

روز شنبه مورخ 98/8/25 عضویت در کتابخانه های عمومی سراسر کشور رایگان می باشد

 


]]>
معرفی کتاب شنام 2019-09-24T10:50:03+01:00 2019-09-24T10:50:03+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/389 شیربندی معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغباین کتاب، داستان نوجوانیست شانزده ساله که از همان ابتدای جنگ وارد جبهه کردستان شده است، اما پس از مدتی در خلال درگیری با ضد انقلاب به اسارت در آمده و در منطقه ای به نام ترجان زندانی می شود و به علت سن کمی که دارد بیشتر مورد تهاجم فکری و عقیدتی ضد انقلاب قرار می گیرد.معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغبشنام بر عکس تصور اولیه خواننده نه اسم مرد است و نه اسم زن. شنام، نام یکی از ارتفاعات مشرف به یکی از شهرهای عراق است و به معنای مرز موعود است. معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغب

این کتاب، داستان نوجوانیست شانزده ساله که از همان ابتدای جنگ وارد جبهه کردستان شده است، اما پس از مدتی در خلال درگیری با ضد انقلاب به اسارت در آمده و در منطقه ای به نام ترجان زندانی می شود و به علت سن کمی که دارد بیشتر مورد تهاجم فکری و عقیدتی ضد انقلاب قرار می گیرد.

معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغب

شنام بر عکس تصور اولیه خواننده نه اسم مرد است و نه اسم زن. شنام، نام یکی از ارتفاعات مشرف به یکی از شهرهای عراق است و به معنای مرز موعود است. اما در جریان شنام می بینی که کیانوش گلزاری، کم کم "شنام" نامیده می شود.

شنام نه یک داستان است و نه یک رمان. خاطره است. یک خاطره واقعی که جلوه های داستانی زیادی دارد و مثل یک رمان آدم را تا آخر ماجرا می کشاند. این خاطره واقعی به قول خود نویسنده همه اش از منبع ذهنی است و این شاید یکی از ضعف های کار باشد. این که این خاطرات واقعی را مستند نکرده و این برای تاریخ و پژوهش ادبی دفاع مقدس کافی نیست.

چند فصل اول، شنام مثل باقی کتاب های جنگ است، اما از فصل های میانی کتاب، "شیلان" دختری کرد وارد زندگی شنام می شود. از این پس عاشقانه ای را می خوانید که در کمتر کتاب جنگی دیده اید. عشقی پاک و انسانی و همین کتاب شنام را از همه کتاب های جنگی متمایز می کند.

یکی از خوبی های کتاب این است که به جنگ در کردستان پرداخته است، جنگی سخت که کم تر به آن پرداخته شده است. شرح و توصیف منطقه عملیاتی کردستان، محل اسارت، افراد همراه و حتی عناصر ضدانقلاب، خواننده را دلگرم به خواندن ادامه کتاب می کند. گلزار با تشریح نحوه اسارت و بیان سختی ها و مشقات آن دوران سخت، به گفته خودش کمی از مظلومیت مردان کردستان را نشان داده و ادای دینی به شهدای آن خطه کرده است.

بیان آرا و اندیشه های کوموله و دموکرات و حتی کمونیست در خلال داستان به صورت نسبتا کامل همراه با جواب های محکم آن ها به آن شبهات، در کمتر کتابی به چشم می خورد. اما همین مطالب به ظاهر ملال آور، با خرد شدن در میان کلمات و سطور جذاب کتاب به راحتی برای هر خواننده ای قابل هضم است.

شاید کسی که تعدادی کتاب در حوزه دفاع مقدس مطالعه نموده باشد، بتواند انتهای داستان بسیاری از کتب این حوزه را از نیمه کتاب پیش بینی کند. اما شنام؛ شما را تا نزدیکی آنچه منتظر آنید می برد، اما ناگهان راه را کج کرده و سر از جایی در می آورد که اصلا به ذهن شما هم خطور نمی کرده است. طوری که حتی تا صفحات پایانی نمی توانید آخر داستان را پیش بینی کنید.

اما با همه این جذابیت ها، نواقصی هم دارد که البته نویسنده به بعضی از آن ها اعتراف کرده است. از جمله گذر از کنار ماجراهای جانبی جذاب که حتما قابل طرح و استفاده بوده، اما گفته نشده و یا فراموش شده است. زمان های گمشده در این کتاب می توانست با همکاری همرزمان کیانوش نویسنده پیدا شود.

گاهی واقعیات نادرستی در جنگ اتفاق افتاده که تعداد آن بسیار اندک و شاید انگشت شمار بوده، با توجه به این حجم کم پرداخت به آن، آن هم در سطح گسترده در چنین کتابی، ممکن است اذهان را نسبت به دفاع مقدس دچار اشتباه کند! و اگر همین چند نقص کوچک نبود، شنام از برترین نوشته های ادبیات کردستان می بود.

این کتاب، داستان نوجوانیست شانزده ساله که از همان ابتدای جنگ وارد جبهه کردستان شده است، اما پس از مدتی در خلال درگیری با ضد انقلاب به اسارت در آمده و در منطقه ای به نام ترجان زندانی می شود و به علت سن کمی که دارد بیشتر مورد تهاجم فکری و عقیدتی ضد انقلاب قرار می گیرد. هرچند از آزار و اذیت های آنان هم بی بهره نمی ماند! روزی با چند تن از دیگران تصمیم به فرار می گیرد. آن هم به کمک یکی از عناصر ضد انقلاب که قبل تر در طول اسارت با وی آشنا شده است اما...

]]>
هفته دفاع مقدس گرامی باد 2019-09-23T07:39:55+01:00 2019-09-23T07:39:55+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/388 شیربندی Image result for ‫عکس تبریک دفاع مقدس‬‎ ]]> هفت کتاب از بهترین کتابها درباره عاشورا 2019-09-06T11:17:33+01:00 2019-09-06T11:17:33+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/392 شیربندی هفت کتاب از بهترین کتابها درباره عاشورااول: کتاب "رحمت واسعه" که جمع آوری نکات خاص حضرت آیت الله بهجت است و براى علاقمندان به سیر و سلوک عاشورایی بی نظیر است.دوم: هنوز هم کتاب "فتح خون"(یا روایت محرم) اثر شهید آوینی براى کسانی که علاقه به برش های عرفانی به تاریخ کربلا هستند، جزء بهترین هاست. انتشارت واحهسوم: رمان "نامیرا" اثر صادق کرمیار قصه ای مبتنی بر بخشی از تاریخ تلخ کوفه که خواندنی است. نشر نیستانچهارم: برای کسانی که به دنبال روایت های ناب در خصوصیات و فضیلت عزاداری و حب

اول: کتاب "رحمت واسعه" که جمع آوری نکات خاص حضرت آیت الله بهجت است و براى علاقمندان به سیر و سلوک عاشورایی بی نظیر است.

دوم: هنوز هم کتاب "فتح خون"(یا روایت محرم) اثر شهید آوینی براى کسانی که علاقه به برش های عرفانی به تاریخ کربلا هستند، جزء بهترین هاست. انتشارت واحه

سوم: رمان "نامیرا" اثر صادق کرمیار قصه ای مبتنی بر بخشی از تاریخ تلخ کوفه که خواندنی است. نشر نیستان

چهارم: برای کسانی که به دنبال روایت های ناب در خصوصیات و فضیلت عزاداری و حب حضرت اباعبدالله علیه السلام هستند همچنان کتاب "اشک روان بر امیر کاروان" ترجمه کتاب نفیس خصائص الحسینیه اثر مرحوم شیخ جعفر شوشتری را توصیه می کنم.

پنجم: "کتاب آه" در قطع رقعی اثر یاسین حجازی حاصل بازخوانی و ویرایش نفس المهموم نوشته شیخ عباس قمی است که رهبر معظم انقلاب درباره اش فرموده اند: "اگر برای ذکر مصیبت کتاب نفس المهموم مرحوم محدث قمی را باز کنید و از رو بخوانید براى مستمع گریه آور است."

ششم: به کسانی که به آثار سید مهدی شجاعی علاقه دارند کتاب "سقای آب و ادب" در قصه ی حماسی و عاشقانه حضرت ابالفضل العباس علیه السلام را توصیه می کنم. نشر نیستان.
 
هفتم: اهل شعر و شاعری کتاب "گنجشک و جبرییل" اثر مرحوم سید حسن حسینی را فراموش نکنند. سید وصیت کرده بود این کتاب را با او دفن کنند تا شفیعش باشد و چنان شد. رهبر معظم انقلاب گفته بودند من این کتاب را ایستاده خواندم، دیدم نمی شود نشسته خواند!
]]>
فرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، ایام ایثار، رشادت ها و مظلومیت خاندان رسالت تسلیت باد 2019-09-05T09:54:32+01:00 2019-09-05T09:54:32+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/390 شیربندی السَّلام علیک یا أباعبداللهوَ علی الارواحِ الّتی حَلَّت بِفِنائک علیکم مِنّی جَمیعاسلام الله أبداً ما بقیت و بقی اللیل والنّهارو لاجعلهُ الله آخر العهدِ منّی لِزیارتِکمالسّلام علی الحسین،‌ و علی علی بن الحسین، و علی أولاد الحسین،‌ وعلی أصحاب الحسینفرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، ایام ایثار، رشادت ها و مظلومیت خاندان رسالت تسلیت باد

السَّلام علیک یا أباعبدالله

وَ علی الارواحِ الّتی حَلَّت بِفِنائک علیکم مِنّی جَمیعا

سلام الله أبداً ما بقیت و بقی اللیل والنّهار

و لاجعلهُ الله آخر العهدِ منّی لِزیارتِکم

السّلام علی الحسین،‌ و علی علی بن الحسین، و علی أولاد الحسین،‌ وعلی أصحاب الحسین

فرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، ایام ایثار، رشادت ها و مظلومیت خاندان رسالت تسلیت باد


]]>
عید سعید غدیرخم مبارک باد 2019-08-18T14:23:36+01:00 2019-08-18T14:23:36+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/385 شیربندی عکس پروفایل عید غدیر از نجف]]> واقعه غدیر 2019-08-18T14:23:07+01:00 2019-08-18T14:23:07+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/386 شیربندی واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجهسال دهم قمری در غدیر خم، امام علی(ع) را جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی(ع) بیعت کردند.این معرفی بنا به دستور خدا در آیه تبلیغ بود. این آیه به پیامبر(ص) دستور می‌داد آنچه خداوند بر او نازل کرده، ابلاغ کند و اگر این کار واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجهسال دهم قمری در غدیر خم، امام علی(ع) را جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی(ع) بیعت کردند.

این معرفی بنا به دستور خدا در آیه تبلیغ بود. این آیه به پیامبر(ص) دستور می‌داد آنچه خداوند بر او نازل کرده، ابلاغ کند و اگر این کار را نکند، رسالتش را انجام نداده است. پس از واقعه غدیر آیه اکمال نازل شد که می‌گفت: امروز دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.

معصومان(ع) به حدیث غدیر استناد کرده‌اند و شاعران بسیاری از دوران امام علی(ع) درباره آن شعر سروده‌اند. از مهم‌ترین آثار درباره این واقعه، کتاب الغدیر از علامه امینی است. پیامبر(ص) و دیگر معصومان این روز را عید خوانده‌اند و مسلمانان، به‌ویژه شیعیان این روز را جشن می‌گیرند.

ماجرای غدیر


پیامبر(ص) در
 ذیقعده سال دهم هجری همراه هزاران نفر برای ادای مناسک حج از مدینه به طرف مکه حرکت کرد.[۱] این سفر رسول خدا(ص)، حجة الوداع، حجة الاسلام و حجة البلاغ نامیده می‌شود. در آن ماه امام علی(ع) برای تبلیغ اسلام در یمنبود[۲] و هنگامی که از تصمیم پیامبر(ص) برای سفر حج آگاه شد، همراه عده‌ای به سمت مکه حرکت نمود و پیش از آغاز مناسک، به رسول‌ خدا(ص) پیوست.[۳]نوشتار اصلی: حجة الوداع

نزول آیه تبلیغ

نوشتار اصلی: آیه تبلیغ

مسلمانان حج‌گزار پنج شنبه ۱۸ ذی الحجه به غدیر خم رسیدند و پیش از جدایی اهالی شام، مصر و عراق از جمعیت، جبرئیل آیه تبلیغ را بر پیامبر(ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا(ص) امر نمود تا علی(ع) را به عنوان ولی و وصی بعد از خود، به مردم معرفی کند.[نیازمند منبع]

پس از نزول این آیه، پیامبر(ص) دستور توقف کاروان را صادر نمود و گفت آنانی که پیشاپیش حرکت می‌کنند، به محل غدیر بازگردند و کسانی که عقب مانده‌اند، به کاروان در غدیر خم، ملحق شوند.[۴]

ایراد خطبه

نوشتار اصلی: خطبه غدیر

پیامبر(ص) پس از ادای نماز ظهر، خطبه‌ای ایراد کرد که به خطبه غدیر مشهور شد و در ضمن آن فرمود:

«حمد و ستایش مخصوص خداوند است و از او یاری می‌خواهیم و به او ایمان داریم و از شر نفس‌هایمان و زشتی‌های کردارمان، به او پناه می‌بریم... خداوند لطیف و خبیر مرا خبر داد که من به زودی (به سوی او) فرا خوانده می‌شوم و (دعوت او را) اجابت خواهم نمود... من پیش از شما در کنار حوض (حوض کوثر) حاضر می‌گردم و شما در کنار آن بر من وارد می‌گردید، پس بنگرید که پس از من چگونه درباره ثقلین رفتار می‌کنید؛ ثقل اکبر کتاب خداست... و ثقل دیگر، عترت من است...»

سپس رسول خدا(ص)، دست علی(ع) را بلند نمود تا مردم او را ببینند و فرمود:

«ای مردم، آیا من از خود شما، به ولایت [سرپرستی] شما سزاوار‌تر نیستم؟" مردم پاسخ دادند: "آری،‌ ای رسول خدا." حضرت فرمود: "خداوند ولی من است و من ولی مؤمنین‌ام و من به خود شما، به ولایت [سرپرستی] شما سزاوار ترم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست." رسول خدا(ص) سه بار این جمله را تکرار کرد و فرمود: "خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن هر کسی را که علی را دوست دارد و او را مولای خود بداند و دشمن بدار هر کسی را که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی را که او را یاری مینماید و به حال خود رها کن هر کس را که او را وا می‌گذارد." سپس خطاب به مردم فرمود: " حاضران این پیام را به غایبان برسانند.» [۵]

نزول آیه اکمال

نوشتار اصلی: آیه اکمال

هنوز جمعیت متفرق نشده بودند که دوباره جبرئیل نازل شد و از جانب خداوند، آیه سوم سوره مائده نازل شد که به آیه اکمال مشهور است. در بخشی از آیه آمده است: «الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکمُ الْإِسْلامَ دیناً؛ امروز دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.»

تبریک به امام علی(ع)

نوشتار اصلی: امیرالمؤمنین (لقب)

در این هنگام، مردم به امیرمؤمنان(ع) تهنیت گفتند. از جمله کسانی که پیشاپیش سایر صحابه، به امام علی(ع) تهنیت گفتند، ابوبکر و عمر بودند. عمر پیوسته خطاب به امیر مؤمنان(ع) می‌گفت: بر تو گوارا باد‌! ای پسر ابوطالب!، تو مولای من و مولای هر مرد و زن با ایمان گشتی.[۶]

پیامبر(ص) نیز دستور داد خیمه‌ای برای علی(ع) برپا کردند و به مسلمانان فرمان داد دسته دسته خدمت ایشان برسند و به عنوان امیرمؤمنان به او سلام دهند و همه مردم حتی همسران رسول خدا(ص) و همسران مسلمانان، دستور پیامبر(ص) را عملی ساختند.[۷]

حاضران

درباره تعداد افراد حاضر در غدیر خم اختلاف‌نظر است. تعداد حاضران را ده هزار نفر،[۸] دوازده هزار نفر،[۹] هفده هزار نفر،[۱۰] هفتاد هزار نفر[۱۱] و ۱۲۰هزار نفر[۱۲] گفته‌اند. برخی با توجه به گنجایش جمیعت در فضای غدیر خم، جمعیت مدینهدر سال دهم هجری، در نظر گرفتن جمعیت حاضر در مکه در حجة الوداع، گزارش مبنی بر حضور ده هزار نفر در غدیر خم را مستندتر دانسته‌اند.[۱۳]

عمر بن خطاب،[۱۴] عثمان بن عفان،[۱۵] عایشه بنت ابوبکر،[۱۶] سلمان فارسی،[۱۷] ابوذر غفاری،[۱۸] زبیر بن عوام،[۱۹] جابر بن عبدالله انصاری،[۲۰] عباس بن عبدالمطلب،[۲۱] ابوهریره[۲۲] از صحابه‌ای بودند که در واقعه غدیر حاضر بوده و آن را بدون واسطه نقل کرده‌اند. واقعه غدیر در منابع شیعه و سنی نقل شده است. برخی از بخش‌های خطبه آن مانند «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» متواتر است.[۲۳]

آیات نازله درباره غدیر

طبق نظر مفسران شیعه[۲۴] و سنی،[۲۵] چند آیه در قرآن کریم درباره ماجرای غدیر در حجة الوداع نازل شده است:

  1. «الیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً؛ امروزست که دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.» [۲۶] که به آیه اکمال معروف است.
  2. «یا أیها الرسول بلغ ما أنزل الیک من ربّک فان لم تفعل فما بلّغت رسالته و الله یعصمک من النّاس؛‌ ای پیامبر، آنچه را از ناحیه پروردگارت به تو نازل شد، ابلاغ کن و اگر انجام ندهی، اصلاً پیغام پروردگار را نرساندی و خدا تو را از (شر) مردم، نگه می‌دارد.» [۲۷] این آیه به آیه تبلیغ مشهور است.
  3. «سأل سائل بعذاب واقع للکافرین لیس له دافع»[۲۸] پس از آنکه پیامبر مسأله ولایت علی ع را به مردم اعلان کردنعمان بن حارث فهری با حالت اعتراض به پیامبر گفت: ما را به توحید و قبول رسالتت و انجام جهاد و حج و روزه و نماز و زکات امر کردی. ما هم قبول کردیم. اما به این مقدار راضی نشدی تا اینکه این جوان را منصوب کردی و او را ولی ما قرار دادی. آیا این اعلام ولایت از ناحیه خودت بوده، یا از سوی خدا؟ وقتی پیامبر به او فرمود که از ناحیه خداوند است، با حالت انکار از خداوند خواست که اگر این حکم از جانب اوست، سنگی از آسمان بر سرش فرود آید. در این هنگام سنگی از آسمان بر سرش فرود آمد و او را درجا کشت و این آیه نازل شد.[۲۹]

احتجاج به غدیر

امام ‌علی(ع)، حضرت فاطمه(س)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به واقعه غدیر اشاره کرده‌اند. امام علی در اوایل حکومتش در روز رحبه، به منظور دفاع از حق خود و رد بر کسانی که در امر خلافت با او منازعه می‌کردند، به واقعه غدیر مناشده کرد.[۳۰] همچنین حضرت فاطمه می‌فرماید: گویی شما نمی‌دانید آنچه را که پیامبر در روز غدیرخم فرمود؟ سوگند به خدا، پیامبر در آن روز مقام ولایت و امامت را برای علی مقرر و استوار ساخت، تا رشته طمع شما را نسبت به این مقام قطع کند.[۳۱]

]]>
سالروز بازگشت آزادگان به میهن گرامی باد 2019-08-17T10:17:12+01:00 2019-08-17T10:17:12+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/384 شیربندی ]]> عید قربان 2019-08-11T07:30:53+01:00 2019-08-11T07:30:53+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/387 شیربندی حضرت ابراهیم وآخرین امتحان الهی ابراهیم فراز و نشیبهای سختی را پشت سر گذاشت، و در همه جا و همه وقت، تسلیم فرمان خدا بود و در تمام آزمایشهای الهی قبول شد و شایستگی خود را به اثبات رساند اما اخرین امتحان ... امتحانی كه بزرگترین و نیرومندترین انسانها را از پای در می‎آورد، بت شكن تاریخ، اینبار ابلیس شكن شد، جهاد اكبر كرد، و با تصمیمی قاطع آماده قربانی كردن فرزندش  اسماعیل ،فرزند عزیزش، ثمره یك قرن رنج و سختیهایش، اسماعیله عزیزتر از جانش را به قربانگاه «منی» آورد. اما درست زمانی که ارا حضرت ابراهیم وآخرین امتحان الهی 
ابراهیم فراز و نشیبهای سختی را پشت سر گذاشت، و در همه جا و همه وقت، تسلیم فرمان خدا بود و در تمام آزمایشهای الهی قبول شد و شایستگی خود را به اثبات رساند اما اخرین امتحان ... امتحانی كه بزرگترین و نیرومندترین انسانها را از پای در می‎آورد، بت شكن تاریخ، اینبار ابلیس شكن شد، جهاد اكبر كرد، و با تصمیمی قاطع آماده قربانی كردن فرزندش  اسماعیل ،فرزند عزیزش، ثمره یك قرن رنج و سختیهایش، اسماعیله عزیزتر از جانش را به قربانگاه «منی» آورد. 
اما درست زمانی که اراده به شروع کار کرد از جانب خداوند ندای قبولی، در سخت ترین امتحان الهی فرارسید(گوسفند بهشتی را ذبح کن).
عید سعید قربان
عید قُربان یا عید الأضحی روز دهم ماه قمری ذی الحجه، مصادف با عید قربان از گرامی ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد ابراهیم و فرزندش اسماعیل، توسط همه ی مسلمانان جشن برگزارمی‌شود.
ریشه ی تاریخی قربانی کردن عید قربان ریشه در دوران قبل از تاریخ بشر دارد، انسان‌های اولیه برای به دست آوردن ترحم خدایان دست به قربانی کردن حیوانات و انسان‌ها می‌زدند.
برگزاری مراسمات عید سعید قربان
برگزار کردن مراسم قربانی در این عید بر همه افرادی که براساس فقه اسلامی قربانی نمودن واجب و الزامی است و مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آنرا بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند. حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود حلال میگردد.
 پیام ابراهیم خلیل الله به تمامی رهروان بعد از او عید قربان ،عید جان باختن و قربانی كردن جان خویش در پای معشوق است،عید سرسپردگی و بندگی به درگاه احدیت ،عید زاییده شدن انسانی نو از پس منیت‏های هوی و هوس، سر بریدن «نفس» ؛ و پا بریدن از «شیطان» است.
وظایف مسلمانان
می‌توان‌ تزکیه‌ را پالایش‌ نفس‌ از رذایل‌ اخلاقی‌ و آراستگی‌ به‌ فضائل‌ اخلاقی‌ دانست‌ که ‌عالمان علم اخلاق در این باره می‌گویند: براى خودسازى ابتدا باید رذائل اخلاقى و اخلاق بد را از خود دور کرد، سپس‌درخت پاکى نشاند.
وظیفه ی همه ی مسلمانان در قبال پیامبر خویش تسلیم نشدن در برابر هوای نفس و ایستادگی در برابر خواهش های دلی و شیطانی است.
عید قربان و سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی
رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه عید قربان نماد گذشت انسان برای پیمودن راه حقیقت است میگویند: در عید قربان یك قدردانى بزرگ الهى نهفته است از پیامبر برگزیده حضرت حق، حضرت ابراهیم (ع (كه آن روز ایثار كرد؛ این ایثار و این گذشت، یك نماد است براى مؤمنانى كه می خواهند راه حقیقت را، راه تعالى وعروج به مدارج عالیه را طى كنند،  بدانند بدون گذشت امكان ندارد.
آنها به همه پیروان خویش این درس بزرگ را به یادگار می گذارند که برای عروج و رسیدن به حق، باید اسماعیلِ وجود را قربانی کرد و عاشق واقعی شد؛ عاشقی که همه هستی را در راه معشوق فدا می کند تا رضایت او را فراهم آورد.
اعمال عید سعید قربان
1 ـ غسل کردن :که به گفته مرحوم «علاّمه مجلسى»، غسل در آن روز سنّت مؤکّداست.  
2ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان کیفیّتى است که در نماز عید فطر گفته شد، و نماز عید قربان در زمان غیبت امام(علیه السلام)مطابق مشهور فقهاى عظام، سنّت مؤکّد است.
3ـ مستحب است دعاهایى را که پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است بخواند.
4ـ خواندن دعاى ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحبّ است.
 5ـ قربانى کردن در این روز براى همه مستحبّ مؤکّد است و بسیار سفارش شده است، تا آن جا که برخى از علما آن را بر کسانى که توانایى دارند واجب دانسته اند و مستحب است بعد از نماز عید، کمى از گوشت آن بخورد.
6ـ تکبیرات مشهور را بگویند :براى کسانى که در این ایّام توفیق حضور در مراسم حج و صحراى «منى» را دارند، بعد از پانزده نماز تکبیرهایی را مى خوانند . ]]>
عید سعید قربان مبارک 2019-08-10T06:15:22+01:00 2019-08-10T06:15:22+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/383 شیربندی Image result for ‫با عکستبریک عید قربان‬‎]]> دهه کرامت 2019-07-05T07:48:48+01:00 2019-07-05T07:48:48+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/382 شیربندی دهه کرامت از اول ذیقعده سالـروز میــلاد مسعود كــریمه اهل بیت حضـرت فاطمه معصومه(س) تا دهم ذیقعده سالروز میلاد پر نور امام رضا(ع) می باشد.دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است، مهر و وفاییکه خواهر مهـربان و دلداده را به هجــرت وادار نمـوده و غربت و بیـماری و مرگ را در فصـل جوانیبرای او آسـان کردهاست. دهه کرامـت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمـانی است.دهه کرامت از دوازده تیر همزمان با یکم ذی القعده و سالروز میلاد دهه کرامت 

از اول ذیقعده سالـروز میــلاد مسعود كــریمه اهل بیت حضـرت فاطمه معصومه(س) تا دهم ذیقعده سالروز میلاد پر نور امام

 رضا(ع) می باشد.

دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است، 


مهر و وفاییکه خواهر مهـربان و دلداده را به هجــرت وادار نمـوده و غربت و بیـماری و مرگ را در فصـل جوانی


برای او آسـان کردهاست.


 دهه کرامـت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمـانی است.


دهه کرامت از دوازده تیر همزمان با یکم ذی القعده و سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها 


آغاز می‌شود و با سالروز ولادت با سعادت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در سوم مرداد به کار خود پایان می‌دهد.


تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا


(علیه السلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و … است.


دهه کرامت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمانی است و این که می‌توانند رهبری دل‌های صدها میلیون مسلمان را در طی


 اعصار عهده‌دار بشوند.


دهه کرامت یادآور زهرا و زینب (علیه السلام) است.

]]>
دهه کرامت گرامی باد 2019-07-03T04:43:11+01:00 2019-07-03T04:43:11+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/380 شیربندی دهه کرامت اول تا دهم ذی القعده]]> حدیث هفته 2019-06-27T05:54:57+01:00 2019-06-27T05:54:57+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/379 شیربندی Related image]]> شهادت امام جعفر صادق(ع)تسلیت باد 2019-06-27T05:44:51+01:00 2019-06-27T05:44:51+01:00 tag:http://lib-seyyedshohada.mihanblog.com/post/378 شیربندی Image result for ‫شهادت امام جعفر صادق (ع)‬‎]]>